POSTAW SOBIE STOJAK

W środowisku Warszawskich rowerzystów, można wymienić sporą grupę osób, dzięki którym miasto wprowadza kolejne ułatwienia do poruszania się rowerem po stolicy. Osiągnięcia te są w gronie rowerzystów żartobliwie nazywane ich imionami ;) Są to małe ronda, wysepki, kontrapasy czy właśnie parkingi rowerowe. Każdy może dokonać poprawy warunków do jazdy rowerem z punktu A do B. Jak to zrobić? Oto krótki poradnik.

Jestem właścicielem terenu/obiektu
To super. Jeśli masz środki finansowe, które możesz przeznaczyć na ustawienie stojaków wystarczy je zakupić i zamontować. Zgodnie z zaleceniami, pamiętaj o solidnym podłożu i dobrym rozmieszczeniu stojaków. Na plus będzie zamontowanie ich w miejscu zadaszonym oraz monitorowanym. Poniżej przedstawiamy listę solidnych producentów stojaków rowerowych (źródło).
- Bractwo Rowerowe z Radomia (we współpracy z ZPHU "Majsterek")
- Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju
- Komserwis (tylko modele: Boston 008259; Kemi 008235, 008240, 008242; Beta 008241; Agora 008238; Eta 008243 i 008245)
- Zano (tylko modele: 05.020, 05.021, 05.023, 05.024, 05.025, 05.054 i 05.055)
- Gomsygnal
- Karos (tylko modele SRP1, SRP2)

Jestem rowerzystą i poszukuję dobrego stojaka:
- pod sklepem lub marketem
Średnie i duże markety (małe sklepy - rzadziej), z reguły mają w posiadaniu także znaczną częścią terenu wokół budynku (np. parking samochodowy). Inicjatywę stawiania dobrych stojaków pod sklepami rozpoczęła grupa "Rowerem na zakupy". Znajdziesz tam wszelkie informacje jak przygotować pismo do zarządu sklepu, w którym zawnioskujesz o dobre stojaki.

- w parku lub przy poczcie na osiedlu
Takie tereny najczęściej podlegają pod zarządzanie przez właściwy urząd dzielnicy. Do nich należy skierować pismo z wnioskiem. Lista z adresami do każdego z urzędów dzielnic, a także do ZTM i ZDM znajduje się na dole strony. Część dzielnic z własnej inicjatywy już ustawiła dobre stojaki, więc ma pewne doświadczenie. Część niestety dalej jest w epoce "wyrwikółek" lub braku jakiegokolwiek stojaka, dlatego warto w piśmie wytłumaczyć o jaki stojak nam chodzi. Może się zdarzyć, że danym miejscem dzielnica jednak nie zarządza. Bez obawy, mają obowiązek przekazać pismo do właściwego organu administracyjnego :)

- na pętli autobusowej lub przy stacji metra
Zarząd Transportu Miejskiego jest organizatorem komunikacji publicznej w Warszawie. Nie oznacza to jednak, że nie zajmuje się rowerami ;) Z inicjatywy ZTM powstało już wiele parkingów rowerowych zlokalizowanych przy pętlach autobusowych, stacjach metra czy parkingach Parkuj i Jedź. Jeśli zauważasz potrzebę ustawienia stojaków przy ważnym dla Ciebie węźle komunikacyjnym, napisz pismo. Jeśli znasz osoby, które też by chętnie skorzystały z danej lokalizacji - namów ich aby także to zrobili :) Im większa potrzeba tym szansa na szybszy efekt.

- przy skrzyżowaniu, aby łatwo dojechać
Tereny przyuliczne są najczęściej we władaniu Zarządu Dróg Miejskich. Jest to pas drogowy, który może składać się z wielu rzeczy takich jak torowisko, jezdnie, chodniki, drogi dla rowerów, pas zieleni itd. Do każdej zmiany w pasie drogowym jest wymagane przygotowanie projektu organizacji ruchu w danym miejscu. Na szczęście do nas należy jedynie wysłanie wniosku do zarządcy drogi. Poniżej znajduje się link do ulic w zarządzie ZDM. Analogicznie do pisma wysłanego do urzędu dzielnicy - jeśli okaże się, że ZDM nie zarządza daną częścią to przekaże sprawę we właściwe miejsce dalej :)

Jak dostarczyć pismo?
Mailowo. Jest to najłatwiejszy sposób na dostarczenie. Oszczędzasz swój czas. Oczywiście nie możemy Ci zabronić wydrukowania go i zaniesienia osobiście do kancelarii w odpowiednim urzędzie ;) Jak już przygotujesz pismo, wyślij je także do nas (do wiadomości). Będziemy mogli śledzić postęp prac nad wnioskiem :)

Do pobrania:
- Przykładowy wniosek o ustawienie stojaków - .pages .doc .odt
- Lista ulic (pasów drogowych) w zarządzie ZDM
- Lista urzędów miejskich do których można kierować wniosek